Jak określić prawidłową wagę dziecka?

Istnieje wiele różnych wskaźników, które pozwalają na sprawdzenie idealnej wagi dla danego wzrostu i płci. Tego typu obliczenia jednak nie dotyczą dzieci, których rozwój kieruje się własnymi prawami.

To, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie ma nadwagi ani niedowagi, powinien określić lekarz pediatra. W tym celu wykorzystuje się tak zwane siatki centylowe, które pozwalają porównać wagę i wzrost dziecka do średnich wyników jego rówieśników. Oczywiście siatki centylowe chłopców różnią się nieco od tych dla dziewczynek. Niewłaściwe przybieranie na wadze stanowi ważny sygnał wskazujący na nieprawidłowości w rozwoju. Przyczyną takiej sytuacji może być zakażenie układu moczowego, celiakia, zakażenie pasożytnicze, niedokrwistość, nowotwory, złe warunki socjalne, alergie pokarmowe, niewydolność nerek, mukowiscydoza, złe nawyki żywieniowe, nadczynność tarczycy.

Oczywiście dzieci rozwijają się inaczej i nieduże różnice we wzroście i wadze nie są poważnym problemem. Każdy maluch ma nieco budową ciała, która jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie i odziedziczona po rodzicach.

Author: baby-line.pl