Gdy maleństwo wymiotuje….

Zdarza się, że nasz kochany noworodek wymiotuje a my nie wiemy dlaczego tak się dzieje. W większości przypadków mamy po prostu do czynienia z ulewaniem, szczególnie w pierwszych dniach i miesiącach życia maluszka, kiedy to organizm naszego małego dziecka przyzwyczaja się do nowego pokarmu, a przede wszystkim sposobu jego podawania. Chociaż noworodek ma doskonale opanowaną umiejętność ssania, to przecież nie ćwiczył jej jeszcze na piersi mamy. Dlatego warto jest zasięgnąć fachowej porady by usprawnić karmienie piersią. Jednak gdy ulewanie jest bardzo częste i niepokojąco obfite możemy mówić już, że pojawiły się wymioty u niemowlaka. Warto przyjrzeć się zjawisku bliżej, szczególnie, gdy jesteśmy młodymi rodzicami

Jak to jest z tymi wymiotami u noworodka

Wielu młodych i niedoświadczonych rodziców zadaje sobie nie raz pytanie dlaczego noworodek wymiotuje, szczególnie jeśli wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonujemy przy dziecku z podręcznikową dokładnością. U bardzo małych dzieci wymioty są zwykle związane z przejedzeniem , a wiec są to powszechnie znane zjawisko nazywane ulewaniem czy też innymi problemami z karmieniem. Wówczas wystarczy pozwolić dziecku odbeknąć w odpowiedniej pozycji po posiłku, co ograniczy wymioty pokarmu i zapewni dziecku komfort odpoczynku. Jednak warto je obserwować, ponieważ o ile wymioty u noworodka mają prostą przyczynę, to u dzieci powyżej czwartego miesiąca życia mogą się wiązać z konkretnymi chorobami.

Gdy jednak nasze kilkumiesięczne (mające ponad 3-4 miesiące) dziecko wymiotuje, to może to niestety oznaczać jakąś chorobę. Może to na przykład być wirusowe zapalenie żołądka lub nieżyt żołądka, które wywołują również biegunkę. Oprócz tego mogą one być powiązane z przeziębieniem, infekcją układu moczowego czy też z infekcją ucha. Jeżeli obserwujemy u naszego dziecka niepokojące objawy należy zawsze skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy jednak, ze to rodzic najlepiej wie, jakie objawy ma dziecko i należy spokojnie podchodzić do jednorazowych incydentów. Jeżeli jednak widzimy, że nasze dziecko się odwadnia czy ma gorączkę, wówczas nie należy bagatelizować problemu i jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W końcu wymioty czy biegunka połączona z dodatkowymi problemami może sygnalizować poważny problem.
Pamiętajmy jednak, że zadając sobie pytanie dlaczego dziecko wymiotuje warto zastanowić się w przypadku noworodka nad zmianą rodzaju pokarmu, który mu podajemy, być może warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym lub w przypadku karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym nad zmianą podawanej mieszanki. W tej chwili na rynku znajdują się nawet specjalnie dedykowane mleka modyfikowane dla dzieci z tendencją do ulewania oraz wymiotów.

Jak widać wymioty u noworodka są całkowicie naturalne i związane z naturalnym kształtowaniem się układu pokarmowego noworodka, albo z powodu przejedzenia. Warto jednak zawsze obserwować wszystkie niepokojące nas objawy, jeśli chodzi o zdrowie małych dzieci, ponieważ mogą one być ze sobą powiązane. W ten prosty sposób możemy wykluczyć wiele dolegliwości związanych z wiekiem niemowlęcym, takie jak chociażby wyżej wymienione choroby. Pamiętajmy również, że nie musimy się przerażać wymiotami u noworodka, ponieważ potrzebuje on jeszcze trochę czasu na dostosowanie swojego brzuszka do nowych potrzeb. Natomiast w przypadku kilkumiesięcznych dzieci warto obserwować nie tylko wymioty ale również inne niepokojące objawy, by móc wykluczyć poważne problemy zdrowotne dziecka.

Author: baby-line.pl