Szampony dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Wybór odpowiedniego szamponu do pielęgnacji delikatnej skóry głowy i włosów dziecka stanowi nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Podstawową zasadą jest przede wszystkim czytanie etykiet znajdujących się na produktach i stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producentów. Na rynku dostępne są bowiem szampony przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Najdelikatniejsze są oczywiście te, które można stosować od pierwszego dnia życia.

Skład szamponów – jakich substancji unikać?

Kosmetyki dla dzieci powinny przede wszystkim nawilżać wrażliwą skórę i oczyszczać, nie wywołując przy tym reakcji alergicznych. Obecność silikonów, parabenów, glikolu, sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych nie jest wskazana. Co więcej, składniki te mogą działać drażniąco na skórę nie tylko dziecka, ale również dorosłego. Tak samo niekorzystne właściwości wykazuje detergent oznaczony skrótem SLS (Sodium Lauryl Sulfate), będący silnie podrażniającą i przesuszającą skórę substancją. Związki SLS, ze względu na swoje pianotwórcze działanie, są bardzo często stosowane w mydłach i szamponach. Niestety, ich regularne używanie zwiększa podatność na alergie, prowadząc nawet do atopowego zapalenia skóry. Wybierając szampony dla dzieci, warto więc wystrzegać się takich składników.

Substancje bezpieczne w szamponach

Im młodsze dzieci, tym kosmetyk powinien być delikatniejszy i w miarę możliwości jak najbardziej naturalny, o neutralnym dla skóry pH. Takie substancje jak: kwas mlekowy, witamina E, gliceryna, czy olej lniany, działają silnie nawilżająco, zapobiegając przesuszaniu skóry i delikatnych włosów. Dla dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry głowy i ciemieniuchą sprawdzą się szampony, zawierające bisabolol, który łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Dużą popularnością cieszą się kosmetyki zawierające naturalne wyciągi roślinne – kwiat lipy, mydlnicę lekarską, pszenicę oraz przeciwzapalny i antybakteryjny rumianek.

Przeciwłupieżowy szampon dla dzieci

Niestety łupież to problem dotyczący również maluchów. Pojawia się zarówno na skórze tłustej, jak i przesuszonej, a za jego występowanie odpowiedzialne są grzyby. W związku z tym konieczne jest stosowanie szamponów zawierających środek grzybobójczy, a także witaminę A oraz kwas salicylowy, działający keratolitycznie, czyli złuszczająco. Przy pielęgnacji dziecięcej skóry stosuje się tylko specjalne kosmetyki, dostosowane do wieku. Szampony przeznaczone dla dorosłych mogą bowiem zbyt mocno podrażniać delikatną skórę dziecka, powodując większe problemy.

undefined

Author: baby-line.pl