Czym kierować się przy wyborze idealnej pościeli?

Dobrej jakości pościel jest w stanie przyczynić się do zwiększenia komfortu snu w nocy, regeneracji organizmu oraz jego wypoczynku. Stanowi też ważny element dekoracyjny sypialni. W związku z tym, że na sklepowych półkach dostępnych jest wiele rodzajów pościeli warto wiedzieć czym się kierować wybierając idealną. Do najważniejszych cech zaliczyć należy jej rozmiar, materiał z którego została wykonana, sposób zapinania, kolor oraz wzór.

Rodzaje materiałów z których wykonuje się pościel

Pościel ma wielogodzinny kontakt ze skórą człowieka, dlatego materiał z którego została wykonana powinien być czynnikiem kluczowym decydującym o jej wyborze. Najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym materiałem pościelowym jest bawełna. Materiał ten sprawdza się zarówno podczas zimnych jak i gorących, letnich nocy. Jest to materiał naturalny, który nie powoduje podrażnień oraz reakcji alergicznych. Pościel z bawełny można prać w wysokich temperaturach w pralce i mimo to, nie straci ona na swojej jakości. Osoby poszukujące tańszego odpowiednika bawełny, ale o podobnych właściwościach mogą zdecydować się na pościel wykonaną z mikrowłókna.

Zimą bardzo często wybierane są komplety pościeli wykonane z wełny oraz flaneli. Wełna jest w pełni naturalnym materiałem, doskonale izolującym ciepło, który jednocześnie pozwala skórze oddychać. Charakteryzuje się też dużą higroskopijnością. Pościele flanelowe są natomiast bardzo miłe w dotyku oraz zapewniają ciepło podczas długich, zimnych nocy. Mają właściwości termoregulacyjne i co ważne, nie gniotą się.

Na letnie upalne noce doskonałym rozwiązaniem będzie pościel wykonana z satyny, która przyjemnie chłodzi i pozwala skórze oddychać. Ma też silne właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Osoby mające skłonności do alergii skórnych mogą zdecydować się na pościel bambusową, która odznacza się właściwościami termoregulacyjnymi, przeciwgrzybicznymi i antybakteryjnymi.

Rozmiar pościeli – dlaczego jest tak ważny?

Kupując komplet pościeli należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Nieodpowiednio dobrany będzie powodował dyskomfort podczas użytkowania kołdry czy poduszek. Zbyt duża pościel sprawi, że kołdra będzie przesuwała się, zbyt mały spowoduje jej rolowanie się wewnątrz. Na rynku dostępnych jest kilka standardowych rozmiarów pościeli i tak, do łóżka podwójnego doskonałym wyborem będzie pościel o rozmiarach 180×200 cm, 160×200 lub 200x220cm. W przypadku pojedynczych łóżek najczęściej wybiera się pościel o rozmiarze której szerokość wynosi od 90 do 120 cm.

Szczegóły które decydują o jakości pościeli

O komforcie użytkowania pościeli będzie decydować sposób jej wykonania. Najlepiej sprawdzają się te solidnie wykonane, w których szwy zrobione są porządnie i nie przesuwają się podczas używania pościeli lub podczas jej prania. Z tego też tytułu warto kupować pościel w sprawdzonych sklepach. Ważny jest także sposób zapinania pościeli. Wyróżnia się kilka sposobów jej zapinania:

  • zapinanie na kryte guziki (ich zaletą jest to, że nie drażnią ciała i łatwo je naprawić),
  • zapinanie pościeli na zamek błyskawiczny (najszybszy i najwygodniejszy),
  • tzw. zakładki, które nie posiadają zamków oraz jakichkolwiek guzików.

Pościel należy dopasować też do stylistyki i kolorystyki całego wnętrza. Powinna być nie tylko praktyczna, ale też stanowić ciekawy element dekoracyjny. Do najmodniejszych kompletów pościeli zalicza się pościel w kwiatowe lub geometryczne wzory, a także komplety w motywy zwierzęce np. we flamingi. Dobrze dobrany komplet pościeli będzie cieszył oko, uzupełniał harmonijnie wnętrze a w nocy zapewni odpoczynek najwyższej jakości.

Author: baby-line.pl