Uszczelki typu oring

O-ringi (znane także jako pierścienie oring) to okrągłe, elastyczne pierścienie, które są używane do uszczelniania połączeń mechanicznych. O-ringi są wykonane z różnych materiałów, takich jak gumy syntetyczne, elastomery i metalowe pierścienie sprężyste, w zależności od ich przeznaczenia. Są wulkanizowane w różnych rozmiarach, zgodnie z istniejącymi normami. Są one samoczynnie oraz dwustronnie działającymi uszczelkami. Zacisk wstępny działa w sposób promieniowy lub osiowy i zapewnia doskonałą szczelność przy braku ciśnienia. Kiedy działa ciśnienie, wówczas siły pochodzące od zacisku wstępnego i ciśnienia kumulują się, co sprawia, że całkowita siła uszczelniająca większa się. Kiedy na pierścień oring działa ciśnienie, wówczas ma ona właściwości podobne do cieczy o dużym napięciu powierzchniowym. Dzięki tej właściwości następuje równomierne rozłożenie ciśnienia we wszystkich kierunkach.

Uszczelki oring są często używane w systemach hydraulicznych i pneumatycznych oraz w urządzeniach i maszynach przemysłowych, aby zapobiec przeciekom płynów i gazów. Mogą pracować one w układach statycznych oraz dynamicznych. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w transporcie, rolnictwie, przemyśle spożywczym, drzewnym, leśnym a także w górnictwie. W samych tylko pojazdach używa się ich w przypadku komponentów układów pneumatycznych, hydraulicznych, napędowych, hamulcowych, klimatyzacji, a także do uszczelniania silnika.

Używa się ich do zabezpieczania przekładni, wałków, różnego rodzaju połączeń w maszynach – wszędzie tam, gdzie ważne jest zabezpiecznie elementów przed dostaniem się zanieczyszczeń, kurzem, pyłem, jak również przed wyciekiem oleju czy innych substancji z wewnątrz urządzenia. Używane pierścienie muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów i odpowiadać obowiązującym normom, aby stanowiły odpowiednią ochronę przed różnego rodzaju olejami, benzyną, płynami, smarami oraz innymi płynnymi substancjami używanymi w danej maszynie. Ważnym czynnikiem, który niezawodnie gwarantuje jakość i odpowiednie działanie uszczelki oring jest zakres temperatur, w jakich może ona pracować.

Elementy tego typu są również często używane w domowych urządzeniach sanitarnych, takich jak baterie umywalkowe i kranowe, do uszczelniania połączeń. Można je znaleźć we wszelakich urządzeniach domowych, takich jak pralki, zmywarki, lodówki itp. O-ringi są szeroko stosowane, gdyż niewątpliwymi ich zaletami jest nisk cena, łatwość montażu oraz możliwość użycia w różnych warunkach. Są również wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu są popularnym wyborem dla wielu instalacji. Są to elementy o prostej konstrukcji, mają niewielkie wymiary i łatwo je zamontować nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi czy wzywania wykwalifikowanego fachowca. Jednakże gdy wymiany wymagają uszczelki znajdujące się w trudnodostępnym miejscu, np. przy silniku naszego samochodu, lepiej skorzystać z pomocy serwisu motoryzacyjnego.

Author: baby-line.pl